ZAKOŃCZONY !
Powiatowy Urząd Pracy w Giżycku realizuje program specjalny na podstawie §5 ust. 1 pkt 1)-8) Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 maja 2014 roku w sprawie programów specjalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 638).
Tytuł programu: „Kobieta - nowa perspektywa"
Okres realizacji: od 01.03.2017 do 31.12.2017 r.
Kwota środków przeznaczonych na program: 170 000,00 zł
Cel programu: Aktywizacja zawodowa 15 bezrobotnych kobiet oddalonych od rynku pracy
(z ustalonym III profilem pomocy) zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Giżycku i zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia oraz konkurencyjności na rynku pracy.
Charakterystyka uczestników i kryteria doboru: Uczestnikami programu będą bezrobotne kobiety zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Giżycku, dla których ustalony został III profil pomocy (ze szczególnym uwzględnieniem osób długotrwale bezrobotnych), spełniające równocześnie następujące kryteria formalne (według ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.):
- zarejestrowane jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Giżycku,
- z ustalonym III profilem pomocy.
Etapy rekrutacji:
- Rozmowy indywidualne z doradcą klienta w celu zidentyfikowania problemów. Kandydatki składają u doradcy klienta indywidualnego/pośrednika pracy formularz rekrutacyjny, zgodny z Załącznikiem nr 2 do regulaminu programu specjalnego, w terminie od 01.03.2017r. do 17.03.2017r. Formularze złożone po upływie ww. terminu nie będą brane pod uwagę w procesie rekrutacji do programu.
- weryfikacja formalna dokonana będzie w dniu 18.03.2017 r. przez doradcę zawodowego/doradcę klienta na podstawie złożonych formularzy. Kandydatura osoby, która nie spełnia warunków formalnych zostanie odrzucona.
- Kandydatura osoby, która spełnia warunki formalne do wzięcia udziału w programie zostanie poddana ocenie merytorycznej dokonanej przez:
- doradcę klienta indywidualnego/pośrednika pracy w zakresie: statusu osoby długotrwale bezrobotnej,
- doradcę zawodowego w zakresie: stopnia motywacji do udziału w programie na podstawie rozmowy doradczej.
Działania podjęte w ramach programu:
Ścieżka udziału w programie obejmuje:
- I ELEMENT - szkolenie pn. „Zaplanuj swoją przyszłość", w ramach którego uczestniczki nabędą wiedzę z zakresu aktywnego poszukiwania pracy (60 godzin lekcyjnych szkolenia), otrzymają bon wizerunkowy na zakup usługi fryzjerskiej oraz zakup kosmetyków upiększających.
Jest to specyficzny element wspierający zatrudnienie.
- II ELEMENT - organizacja robót publicznych w pełnym lub niepełnym (1/2) wymiarze czasu pracy na okres 4 miesięcy,
i zakłada udział we wszystkich w/w elementach.
Celem szkolenia pn. „Zaplanuj swoją przyszłość", będącego w programie specyficznym elementem wspierającym zatrudnienie, jest identyfikacja barier utrudniających powrót osoby
na rynek pracy oraz jej wsparcie w procesie poszukiwania pracy i wyboru kierunku rozwoju zawodowego oraz ulepszenia własnego wizerunku. Zajęcia obejmą takie zagadnienia jak radzenie sobie z trudnymi emocjami, trening kreatywności, wytyczanie celów zawodowych oraz ścieżki zawodowej, spotkanie z osobą, która odniosła sukces zawodowy, czyli z osobą która była w podobnej sytuacji, jak uczestniczki programu i aktualnie pracuje lub prowadzi własną firmę, tworzenie dokumentów aplikacyjnych i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, kwalifikacyjna rozmowa symulacyjna, indywidualne zajęcia z wizażystą/ką (porady m.in. w zakresie doboru kosmetyków upiększających oraz nauka wykonania makijażu).
W trakcie realizacji szkolenia każda uczestniczka otrzyma „Bon wizerunkowy" na kwotę 300 zł, który będzie gwarancją skorzystania z usługi fryzjerskiej oraz zakupu kosmetyków upiększających.
Po zakończeniu zajęć w ramach szkolenia uczestniczkom programu proponujemy instrument wsparcia jakim są roboty publiczne, umożliwiające zdobycie doświadczenia zawodowego. Taki dobór wsparcia jest uzasadniony i wynika z potrzeb, jakie zostały określone w ankietach przeprowadzonych wśród potencjalnych uczestniczek programu.
Podmioty współpracujące przy realizacji programu:
Na mocy porozumień zawartych z partnerami, do których należą Starostwo Powiatowe w Giżycku, Urząd Gminy Giżycko, Urząd Gminy Kruklanki, Urząd Gminy Miłki, Urząd Gminy Wydminy, partnerzy zorganizują roboty publiczne dla uczestniczek programu w pełnym lub niepełnym (1/2) wymiarze czasu pracy przez okres czterech miesięcy, w tym w szczególności przyjmą i zaznajomią uczestniczki programu z rodzajem przydzielonych prac, będą sprawować nadzór i opiekę nad uczestniczkami, wyznaczą opiekunów uczestniczek programu specjalnego.
Pełną informację o programie specjalnym można uzyskać w pok nr 5, tel. (87) 429 64 55 oraz w pok. nr 2, tel. (87) 429 64 48.
Relacja z realizacji programu specjalnego
Do szkolenia przystąpiło 15 uczestniczek programu specjalnego „Kobieta – nowa perspektywa". Panie wzięły udział w dwutygodniowym szkoleniu „Zaplanuj swoją przyszłość", podczas którego zostały przygotowane do powrotu na rynek pracy – teoretycznie i praktycznie. Przeprowadzono warsztaty przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej, przygotowano dokumenty aplikacyjne oraz otrzymały solidną dawkę informacji i praktycznych rad o autoprezentacji. Poza teorią uczestniczki otrzymały coś co kobiety lubią najbardziej. Każda z Pań otrzymała bon wizerunkowy w ramach, którego odbyły się wizyty u fryzjera zostały zakupione kosmetyki do makijażu i pielęgnacji. Wszystkie Panie miały indywidualną konsultację z wizażystką, która dobrała odpowiednie kosmetyki, kolorystykę oraz wykonała podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.
Zajęcia zakończyły się egzaminem, który wszystkie uczestniczki programu specjalnego zaliczyły pozytywnie. Szkolenie finalnie ukończyło 14 Pań. Drugim etapem jest wsparcie w zatrudnieniu w formie robót publicznych dla każdej absolwentki szkolenia „Zaplanuj swoją przyszłość".