Asset Publisher

2011/2 Ryńskie spotkanie

22 września br. Powiatowy Urząd Pracy w Giżycku zaprosił przedsiębiorców z terenu miasta i gminy Ryn na konferencję „Lokalny rynek pracy – oczekiwania i perspektywy".  Była to juz druga odsłona cyklu spotkań z przedsiębiorcami z terenu powiatu giżyckiego, które mają na celu poznanie oczekiwań oraz problemów związanych z zatrudnianiem pracowników w kontekście usług świadczonych przez urząd.

Miejscem konferencji był Urząd Miasta i Gminy w Rynie. Obok przybyłych na spotkanie lokalnych przedsiębiorców, uczestniczyli w nim również przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Giżycki p. Mirosław Dariusz Drzażdżewski  oraz  Burmistrz  Miasta i Gminy Ryn p. Józef Karpiński.
Konferencja miała formę dyskusji i podzielona była na dwa panele:
  • pośrednictwo pracy
  • formy wsparcia przedsiębiorczości przez lokalny samorząd oraz urząd pracy
Dyrektor urzędu pracy p. Anna Skass przedstawiła sytuację na ryńskim rynku pracy, zwracając szczególną uwagę na strukturę bezrobocia. Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP z terenu miasta i gminy Ryn, to ok. 200 osób. Analiza struktury tej grupy pod względem pozostawania w szczególnej sytuacji na rynku pracy wskazuje, że udział ludzi młodych oraz bez wykształcenia średniego jest większy w mieście i gminie Ryn do wskaźnika w powiecie.
 
W trakcie spotkania omówione zostały zasady współpracy z pracodawcami w zakresie realizacji ofert pracy zgłaszanych urzędzie pracy. Dyskutowano o powszechnie stosowanym przez pracodawców odchodzeniu od  podawania w odpowiedzi na skierowaniu do pracy rzeczywistego powodu nie zatrudnienia danej osoby i różnych skutków prawnych takich wpisów.
 
Pochylono się również na kwalifikacjami posiadanymi przez osoby pozostające bez pracy. Dotyczyło to, zarówno systemu kształcenia jak i nieaktualnych kwalifikacji (osoby które nigdy nie pracowały w zawodzie i dawno temu ukończyły szkoły). Pan Starosta Giżycki stwierdził, że młodzież "powraca" do kształcenie zawodowego a w szkolnictwie średnim  obserwuje się powrót do kierunków technicznych, na co wskazują bieżące nabory do szkół.
 
Omówiono pomoc kierowaną do pracodawców ze strony urzędu, jaką mogą służyć Doradcy Zawodowi w procesie rekrutacji bezrobotnych na wolne miejsca pracy. Zwrócono również uwagę na organizację w urzędzie Giełd Pracy - jako znakomitej formy znalezienia odpowiedniego kandydata do pracy.
 
W drugiej części konferencji przedstawiona została sytuacja finansowania aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu w 2011 roku, a następnie zostały krótko omówione zasady ich organizacji. Zebrani m.in. pozytywnie wypowiedzieli się o organizacji staży. Jako przykład podawano kandydatów skierowanych przez urząd, którzy sprawdzili się w okresie odbywania stażu, a po jego zakończeniu uzyskali stałe zatrudnienie.
 
Na zakończenie uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że pod koniec roku urząd pracy zwróci się do nich z ankietą dotyczącą potrzeb zatrudnieniowych w 2012 roku.
Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2398.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2398.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2399.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2400.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2401.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2402.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2403.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2404.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2405.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2407.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2408.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2409.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: uczestnicy spotkania - 2410.jpg&imagePreview=1

Menu Display