Drodzy Państwo,
Bardzo się cieszę, że Giżyckie Partnerstwo Lokalne, które zapoczątkowaliśmy w 2009r. ponownie jednoczy lokalnych przedstawicieli wszystkich reprezentowanych sił rynku pracy.
Spotkanie, które miało miejsce 10 kwietnia 2014r. przypomniało uczestnikom, między innymi, idee budowania partnerstw. W nowej perspektywie finansowej jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, iż efektywne pozyskiwanie środków unijnych w nowym okresie programowania 2014 – 2020 wymusza występowanie o środki, właśnie w różnych powiązaniach partnerskich. Praca warsztatowa uczestników spotkania dobitnie wskazała na problem jakim jest brak zadawalającej współpracy i komunikacji pomiędzy samorządem a przedsiębiorcami. Zauważamy brak wiedzy o sobie wzajemnie, swoich zadaniach i produktach, nie tylko w kontekście JST – przedsiębiorca. Dostrzegamy deficyt wiedzy wzajemnej o ofertach, możliwościach współpracy i szansach na pełne wykorzystanie potencjału lokalnych firm i instytucji. Wskazano, że kontakty przedstawicieli samorządu, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych powinny mieć stały, cykliczny charakter.
W związku z powyższym naturalną okazała się być potrzeba doprowadzenia do stworzenia modelu jak to określono „platformy konsultacyjnej przedsiębiorcy – samorząd – organizacje." W trakcie spotkania wielokrotnie wskazano na potrzebę organizowania systematycznych, roboczych spotkań władz samorządowych z partnerami rynku pracy.
Odpowiedzią na powyższe, było podjęcie się przez Panią Annę Nowokolską, animatorkę Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych w Ełku, prezesa Stowarzyszenia „Puszcza Borecka" i lidera lokalnej społeczności miejscowości Jeziorowskie, organizacji kolejnego spotkania. 28 maja 2014r. grupa spotkała się po raz kolejny. Jak zwykle dopisali reprezentanci wszystkich grup. Uczestnikami byli przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, administracji rządowej i samorządowej na czele z Panami Starostami.
Jak wielka jest potrzeba takich spotkań i wzajemnej wymiany informacji w sprawach, które dotyczą ogółu mieszkańców, wymiany pomysłów mających na celu rozwiązywanie spraw społecznych i spostrzeżeń na temat otaczającej nas rzeczywistości, niech świadczy fakt, że program spotkania właściwie został zrealizowany tylko w dwóch punktach. To, co na etapie planowania porządku spotkania miało być tylko krótkim przypomnieniem projektów, które powstały w wyniku pracy licznych uczestników poprzedniej edycji Giżyckiego Partnerstwa Lokalnego, stało się zaczątkiem wielowątkowych dyskusji.
Okazało się, że wiele pomysłów na ożywienie gospodarcze wypracowanych w 2010r. zostało w rożnym stopniu wdrożone w życie bądź wpisane do planów strategicznych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na lata 2014-2020. Przypomnienie tego, co było efektem spotkań w ramach Giżyckiego Partnerstwa Lokalnego było również zaczątkiem dyskusji na temat obecnych bolączek i w ten sposób bardzo płynnie i właściwie samoistnie, grupa jedynie wspierana przez naszego niezawodnego trenera, Panią Jadwigę Olszowską – Urban, przeszła do pracy nad rozwiązywaniem obecnych problemów lokalnej społeczności.
Dyskusja była bardzo merytoryczna, została wzbogacona obecnością gości z regionu. W spotkaniu wziął udział Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Jarosław Słoma, który krótko przybliżył uczestnikom spotkania założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur 2014-2020. Wskazał trzy obszary wsparcia w nowej perspektywie finansowania, tj. gospodarkę wodną, przetwórstwo drzewne i produkcję mebli oraz specjalizację w produkcji wysokiej jakości żywności. Później Pan Wicemarszałek odpowiadał na pytania dotyczące możliwości aplikowania o środki unijne w nowej perspektywie finansowej. Giżyckie Partnerstwo Lokalne wnioskowało do Marszałka o możliwość zorganizowania szkolenia realizowanego przez pracowników urzędu marszałkowskiego, które w sposób prosty i zrozumiały dla osób nie realizujących na co dzień projektów dofinansowanych ze środków unijnych, dawałyby wiedzę w jakich obszarach i jakiego rodzaju projekty mają szansę uzyskać wsparcie.
Uczestnikiem spotkania była również Pani Elżbieta Szydłowska, prowadząca punkt Warmińsko – Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Węgorzewie, która zadeklarowała chęć współpracy z przedsiębiorcami powiatu giżyckiego.
Spotkanie zakończono wspólną deklaracją dalszego kontynuowania tej formy spotkań oraz umówiono się na spotkanie we wrześniu 2014r.
W tym miejscu pragnę Państwa zapewnić, że spotkania mają charakter otwarty i będzie nam bardzo miło jeżeli wszyscy zainteresowani wezmą w nich udział. O miejscu i dokładnym terminie poinformujemy na stronach internetowych Starostwa oraz Powiatowego Urzędu Pracy pod koniec sierpnia 2014r.
Anna Skass
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
w Giżycku

Uczestnicy Giżyckiego Partnerstwa Lokalnego