W dniu 25 marca 2015r. w ramach Giżyckiego Partnerstwa Lokalnego w Świetlicy Internatu Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu z inicjatywy Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy p. Anny Skass odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli lokalnego biznesu, organizacji pozarządowych i przedstawicieli samorządów lokalnych. Tematem przewodnim spotkania była prezentacja dobrych połączeń, czyli praktyczne zastosowanie ekonomii społecznej.
Spotkanie poprowadziła niezawodna Jadwiga Olszowska – Urban, Ekspert Partnerstwa Lokalnego i Komunikacji Społecznej. Uczestnicy dowiedzieli się , co oznacza pojęcie ekonomii społecznej i w jakich formach prawnych mogą działać podmioty społeczne. Prowadząca prezentując przykłady z innych regionów kraju pokazała obszary w jakich działają spółdzielnie socjalne, sugerując równocześnie, że najwłaściwszym kierunkiem rozwoju przedsiębiorstw społecznych w powiecie giżyckim jest rozeznanie lokalnych potrzeb mieszkańców i wyłuskanie tych możliwych do realizacji przez podmioty ekonomii społecznej jakimi są Centra Integracji Społecznej oraz Spółdzielnie Socjalne. Uczestnikom ukazano korzyści wynikające ze współpracy biznesu, samorządu, III sektora i podmiotów społecznych na rzecz ogółu lokalnej społeczności, wynikające z tworzenia w swoich środowiskach przedsiębiorstw ekonomii społecznej.
Ożywioną dyskusję wśród uczestników wzbudziły prezentacje rodzimych podmiotów działających na terenie gminy Miłki i Kruklanki. Jako pierwsi swoimi osiągnięciami pochwalili się przedstawiciele gminy Miłki p. Agnieszka Chrzanowska – kierownik GOPS Miłki i p. Cezary Startek pracownik Urzędu Gminy Miłki, którzy byli inicjatorami powołania spółdzielni socjalnej osób prawnych, tj. Gminy Miłki - Gminnego Ośrodeka Pomocy Społecznej i Stowarzyszenia „Do Przodu". Natomiast Pani Anna Nowokolska w swoim wystąpieniu przedstawiła uczestnikom, jak poprzez angażowanie lokalnej społeczności do działania na rzecz swojej miejscowości, powstało Ekomuzeum u Jeziorowskich.
Tematy poruszane na spotkaniu wzbudziły duże zainteresowanie wśród obecnych również wśród przedstawicieli lokalnego biznesu. Dyskutowano na temat zagrożeń w utrzymaniu się spółdzielni socjalnych na lokalnym rynku, jednocześnie przedstawiciele biznesu dostrzegli wiele korzyści dla własnych firm z możliwości stałej współpracy z podmiotami ekonomii społecznej.

Uczestnicy Giżyckiego Partnerstwa Lokalnego