5 lipca, po raz drugi w tym roku, odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia w Giżycku. W posiedzeniu, obok Członków PRZ, wziął udział p. Mirosław Drzażdżewski- Starosta Giżycki, p. Anna Skass- Dyrektor PUP w Giżycku wraz z pracownikami oraz p. Tadeusz Skorupski- Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego Nauczycieli w Giżycku.
W trakcie spotkania Dyrektor PUP przedstawiła analizę sytuacji na lokalnym rynku pracy w I półroczu 2012 roku. Omówiła dynamikę bezrobocia oraz jego strukturę z naciskiem na osoby będące w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Zwróciła uwagę zebranych na kształtujące się tendencje na lokalnym i wojewódzkim rynku pracy, a także przedstawiła wskaźniki statystyczne osiągane przez nasz powiat na tle innych w naszym województwie.
W dalszej części spotkania przedstawiono zebranym zaangażowanie środków Funduszu Pracy za I półrocze 2012 r. w podziale na poszczególne formy aktywizacji osób bezrobotnych, a następnie omówiono propozycję zmian w realizowanym planie wydatków. Ma to służyć pełnemu wykorzystaniu przyznanych w br. środków FP. Przedstawiona propozycja została zaakceptowana przez członków PRZ.
Sprawozdanie z działalności pośrednictwa pracy za I półrocze 2012 r. zaprezentowała p. Małgorzata Żukowska – Kierownik Działu Pośrednictwa Pracy. Omówiła między innymi działalności giżyckiego Klubu Pracy oraz działania podejmowane wspólnie z pracodawcami przy organizacji giełd pracy. W I półroczu br. zorganizowano ich 10 - wspólnie z przedsiębiorcami z branży: handlowej, mechanicznej i stolarskiej.
Następnie głos zabrał p. Tadeusz Skorupski, który przedstawił zmiany w zakresie kształcenia osób dorosłych. Zmiany do ustawy o oświacie wejdą od września br. i dotyczyć będą wprowadzenia kursów kwalifikacyjnych. Osoba dorosła, która ukończy kurs kwalifikacji zawodowych, nabędzie takie same kwalifikacje jak absolwent szkoły zawodowej, z tym, że w ciągu jednego roku. Kurs obejmować będzie 1000 godzin na jednej kwalifikacji zawodowej. Kształcenie może odbywać się w systemie stacjonarnym, jak i zaocznym. Listę zawodów, w których będzie możliwość podjęcia kształcenia- określi Minister Edukacji Narodowej. Absolwent kursu otrzyma stosowne zaświadczenie oraz przystąpi do egzaminu państwowego. Pan Skorupski wspomniał również o kursach umiejętności zawodowych, które mogą być organizowane przez centra kształcenia, prywatne szkoły, ośrodki szkoleniowe i mogą być dofinansowywane z różnych źródeł (np. subwencje, FP, EFS).
Na zakończenie posiedzenia - Członkowie PRZ pozytywnie zaopiniowali dwa wnioski Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Giżycku. Pierwszy dot. utworzenia kierunku kształcenia w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych w Technikum Nr 3 w roku szkolnym 2012/2013. Szkoła do tej pory kształciła w zawodach : technik organizacji usług gastronomicznych, technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz kucharz. W myśl Rozporządzenia Ministra Edukacji narodowej z 23 grudnia 2011r. powyższe zawody zastępuje się jednym: Technik żywienia i usług gastronomicznych. Drugi wniosek dot. utworzenia nowych kierunków kształcenia w Zasadniczej Szkole Zawodowej w roku szkolnym 2012/2013:
- kucharz - powstały na bazie zawodu "kucharz małej gastronomii"
- monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych - powstały z połączenia zawodów "monter instalacji i urządzeń sanitarnych" oraz "monter sieci komunalnych"
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - powstały z połączenia zawodów: "malarz- tapeciarz", "posadzkarz" i "technolog robót wykończeniowych w budownictwie"
- murarz- tynkarz - powstały na bazie zawodu "murarz"
- wędliniarz - powstały na bazie zawodu "rzeźnik- wędliniarz"