Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Grupa docelowa projektu stanowi 72 osoby (50 kobiet/22 mężczyzn):
- wieku 18 lat i więcej,
- obywatele państw trzecich tj. osoby nieposiadające obywatelstwa żadnego z krajów UE ani: Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii, bezpaństwowcy, osoby bez ustalonego obywatelstwa,
- pracujący/uczący się/zamieszkujący (wg KC) lub przebywający (dotyczy osób w kryzysie bezdomności) na terenie woj. warmińsko-mazurskiego,
- przybywający w Polsce legalnie tj. na podstawie dokumentów upoważniających do pobytu i pracy
W ramach projektu każdy Uczestnik/czka zrealizuje Indywidualny Plan Działania obejmujący indywidualne i kompleksowe instrumenty wsparcia na rzecz integracji społeczno-gospodarczej UP.
• DIAGNOZA POTRZEB UCZESTNIKÓW 72 osoby, 3 godziny/osoba Indywidualna diagnoza potrzeb i potencjału na rzecz indywidualizacji i optymalizacji udzielanego wsparcia do potrzeb UP.
W wyniku diagnozy przeprowadzonej przez doradcę zawodowego opracowany zostanie Indywidualny Plan Działania obejmujący indywidualne i kompleksowe instrumenty wsparcia na rzecz integracji społeczno-gospodarczej UP.
• Indywidualne poradnictwo psychologiczne – 576 godzin w projekcie, średnio 8 godzin/osoba. Wsparcie psychologiczne realizowane przez psychologa zgodnie ze wskazaniami Indywidualnego Planu Działania w ilości adekwatnej do indywidualnych potrzeb UP.
• Szkolenia z zakresu i wartości kultury polskiej – 288 godzin w projekcie (48 godzin/grupa/12 osób) Szkolenie z zakresu różnych aspektów polskiego życia kulturowego:
polskiej historii i kultury, sztuki, literatury, wartości.
• Szkolenie z języka polskiego – 720 godzin w projekcie (120 godzin/grupa/12 osób) Kurs języka polskiego dla cudzoziemców ukierunkowany na używanie języka w sposób komunikatywny, praktyczny w wykorzystaniem najbardziej użytecznych zwrotów i ćwiczeniami wymowy. Szkolenie zakończy się certyfikatem zewnętrznym potwierdzającym zdobycie przez uczestników określonego poziomu biegłości językowej.
• Indywidualne poradnictwo – prawnik, tłumacz, asystent – 1140 godzin w projekcie, średnio 20 godzin/osoba Wsparcie specjalistyczne realizowane przez prawnika, tłumacza, asystenta zgodnie ze wskazaniami Indywidualnego Planu Działania w zakresie i ilości adekwatnej do indywidualnych potrzeb UP. Celem poradnictwa indywidualnego jest przygotowanie UP do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, ekonomicznym i obywatelskim, aktywnego włączenia się w życie społeczeństwa polskiego,
• Włączenie przez kulturę – 72 osoby Refundacja środków za udział w wydarzeniach kulturalnych np. zakupu biletów na koncert, spektakl, wydarzenie kulturalne, biletów na mecz na zasadach refundacji która obejmuje także koszty dojazdu z i do miejsca realizacji działania.
UCZESTNICTWO W PROJEKCIE JEST CAŁKOWICIE BEZPŁATNE
Szczegółowe informacje na temat realizacji projektu dostępne są na stronie https://akcjaintegracja.tag-consulting.com.pl/