Tytuł projektu: Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie giżyckim (III)
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027.
Wartość projektu: 3 233 670,97 zł.
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 748 620,32 zł.
Okres realizacji projektu: od 1 stycznia 2025 r. do 31 marca 2026 r.
Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 161 osób bezrobotnych z powiatu giżyckiego.
Grupy docelowe:
Grupą docelową (ostatecznymi odbiorcami wsparcia) są osoby bezrobotne i poszukujące pracy, zarejestrowane w PUP w Giżycku, zwłaszcza te znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, w tym: a) osoby młode w wieku 18-29 lat, w tym w szczególności te, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. osoby z kategorii NEET, b) osoby w wieku 30 lat i więcej, należące do jednej z następujących grup: -osoby w wieku 50 lat i więcej, -kobiety, -osoby z niepełnosprawnościami, -osoby długotrwale bezrobotne, -osoby o niskich kwalifikacjach.
Zadania realizowane w projekcie:
Zadanie 1 - Pośrednictwo pracy i/lub poradnictwo zawodowe.
161 os. zostanie objętych usługami rynku pracy w rozumieniu art. 35 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zgodnie z ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia; Ponadto osoby młode do 29 r. życia zostaną poddane ocenie umiejętności cyfrowych w ramach zadania. W zależności od wyników tej oceny, osobom młodym zaproponowane zostanie uzupełnienie poziomu kompetencji cyfrowych w ramach poradnictwa zawodowego (porady indywidualnej).
Zadanie 2 - Staże.
52 os. odbędą w projekcie staż, zorganizowany zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (od 01.06.2025 r. zgodnie z ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia), trwający do 6 miesięcy, umożliwiający zdobycie doświadczenia.
Zadanie 3 - Szkolenia.
7 os. w ramach zadania weźmie udział w szkoleniach indywidualnych, innych niż podnoszące kompetencje cyfrowe, realizowanych zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od 01.06.2025 r. wsparcie to będzie realizowane zgodnie z ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Szkolenia zaplanowane w ramach zadania prowadzą do zdobycia kwalifikacji lub kompetencji zgodnych z potrzebami i potencjałem uczestnika projektu oraz w zawodach oczekiwanych przez pracodawców w województwie lub powiecie, z którego pochodzi uczestnik projektu (w oparciu o dane wynikające z dokumentu Barometr zawodów najbardziej aktualnego na dzień składania wniosku o dofinansowanie lub analizy ofert pracodawców).
Zadanie 4 - Prace interwencyjne.
70 os. zostanie zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, zorganizowanych zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (od 01.06.2025 r. zgodnie z ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia), umożliwiających zdobycie doświadczenia zawodowego na określonym stanowisku pracy oraz nabycie umiejętności zawodowych.
Zadanie 5 - Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.
24 os. otrzymają jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (od 01.06.2025 r. zgodnie z ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia).
Zadanie 6 - Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
8 os. zostanie zatrudnionych w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (od 01.06.2025 r. zgodnie z ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia). Refundowane zatrudnienie umożliwi tym osobom zdobycie doświadczenia zawodowego na określonym stanowisku pracy oraz nabycie umiejętności zawodowych.
Za osoby z kategorii NEET uznaje się osoby młode w wieku 15-29 lat, które spełniają łącznie trzy warunki:
- nie pracują (tj. są bezrobotne lub bierne zawodowo),
- nie kształcą się (tj. nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym – kształcenie formalne w trybie stacjonarnym rozumiane jest jako kształcenie w systemie szkolnym na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych, jak również kształcenie na poziomie wyższym w formie studiów wyższych lub doktoranckich realizowanych w trybie dziennym),
- nie szkolą się (tj. nie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy oraz w okresie ostatnich 4 tygodni nie brały udziału w tego typu formie aktywizacji finansowanej ze środków publicznych).
Osoby długotrwale bezrobotne to osoby bezrobotne pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych. Od 01.06.2025 r. osoby długotrwale bezrobotne to bezrobotni zarejestrowani łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu; Status na rynku pracy jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie, tj. w momencie rozpoczęcia udziału w pierwszej formie wsparcia w projekcie. Definicje opracowane na podstawie Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
Pełną informację o projekcie można uzyskać u specjalistów ds. programów w pokoju nr 18, tel. (87) 4296448 oraz (87) 4296446.
Projekt jest zgodny z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r. oraz Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON), sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., w szczególności z art. 19 lit. C. Informujemy uczestników Projektu o możliwości zgłaszania podejrzenia o niezgodności Projektu (operacji lub działań Powiatowego Urzędu Pracy w Giżycku) z KPON do Instytucji Pośredniczącej FEWiM 2021-2027 jaką jest Województwo Warmińsko-Mazurskie – Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, ul. Głowackiego 28, 10-448 Olsztyn, oraz Instytucji Zarządzającej FEWiM 2021-2027 jaką jest Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn.